Во Прилеп започна 56-тиот Интернационален скулпторски симпозиум „Мермер“

Оваа година се навршуваат 56 години од Интернационалниот скулпторски симпозиум „Мермер“ кој што е во организација на Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ). Уметниците кои ќе ги создаваат своите дела во рамки на овој симпозиум, ќе ги остават своите дела во Прилеп и тие ќе бидат дел од постојната збирка на скулптури“.

 

Уметниците своите дела ги создаваат во кругот на „Мермерниот Комбинат – Прилеп“. Годинава на симпозиумот има присутно 2 учесници, Каролина Палмера од Аргентина и Албулен Незири од Косово.

 

Инаку  Прилеп е еден од ретките градови кои располагаат со импозантна збирка на скулптури, чиј број се движи околу 200 и кои се поставени на различни локации во градот.

 

Покрај скулпторите од Аргентина и Косово, оваа година во работилниците кои ги организира Центарот за современа ликовна уметност, учество ќе земат и уметници од Бугарија, Србија, Полска, Шпанија, Канада, Русија и Македонија.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи