Пожарите во Сибир стануваат се поголеми – горат над 160.000 хектари шума

Facebook
Twitter
Email
Print

И покрај тоа што интервенираше и војската на Русија, сепак ситуацијата на Сибир не се подобрува, па големата борба со огнената стихија и натаму продолжува. Како што денеска соопштила службата за заштита на шуми во Сибир, а пренесуват руските агенции, пожарникарите ги гасат пожарите на вкупна површина од 163.100 хектари.

 

Според овие информации, пожарникарите се борат со 78 пожари кои зафатија 110.082 хектари во регионот Иркутс и 69 пожари на 46.976 хектари.

 

Еколошката организација Гринпис, која пожарите во Сибир ги прогласи за еколошка катастрофа, тврди дека Русија ја крие нивната вистинската големина.

 

„Кремљ како и со хаваријата во Чернонбил, ја крие вистинската информација и го релативизира пожарот. И покрај изјавите на руските власти, областа на пожари во Сибир не се намалува. Според сликите на сателитите, има повеќе од 4,3 милиони хектари изгорени – површина колку што е московскиот регион“, се вели во изјавата на организацијата, цитирана од Европската унија.

 

Федералната агенција за шумарство во Русија соопшти дека пожарите и покрај нивната големина не претставуваат закана за населбите и деловните активности. Пожарот е далеку од населени места, но во многу села во Краснојарскиот регион и соседните региони Јакутија и Иркутск се испушти густ чад, што според медицинските лица е штетен за здравјето.

 

Властите беа принудени да дејствуваат делумно заради притисокот на јавноста. Околу 1 милион луѓе потпишаа петиција за гаснење на пожарите во Сибир.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи