Концерт на староградска песна со октетот “Прилеп“

Октетот „Прилеп“ во четврток 15 август од (20 часот) во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи целовечерен летен концерт и пред љубителите на убавата староградска песна ќе се претстави со избрана програма.

 

Посетителите ќе можат да уживаат во изведбите на повеќе староградски песни,  и во настапот на октетот. Гостин на вечерта ќе биде вокалната група „Серенада„ од Скопје.

 

Октетот години наназад работи под покровителство на ЦК „Марко Цепенков“ и ја негува староградската песна и го претставува градот на бројни фестивали. Досега има издадено неколку албуми.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи