ВИДЕО – Скринингот за градинките во Прилеп е планиран за 28 и 29 мај

Скринингот во градинките кај нас е планиран за 28 и 29 мај, истиот ќе се врши и во пунктот во Центарот за јавно здравје, меѓутоа ќе формираме и екипи кои ќе работат на терен. Изјави епидемиологот Станимировиќ.

 

 

„Значи земање на брисеви во просториите на градинките, ќе биде организирано така да сите кои се тестираат да доаѓаат со маски, ќе бидат распоредени на 10 минути за да не се среќаваат, да немаат меѓусебен контакт, така да ќе имаме една слика за бројот на асимптоматски случаи позитивни на коронавирус и ќе може да се донесе заклучок за понатамошните мерки“, додаде Станимировиќ.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи