Концерт на Сандра Митровска и Дамјан Попоски, во пијано придружба на Јанинка Невчева

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


На 29 октомври 2020, четврток од 19.00 часот во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ концерт ќе одржат Сандра Митровска – сопран и Дамјан Попоски –тенор, во пијано придружба на Јанинка Невчева.

 

Програма

 

Giacomo Puccini – Donde lieta usci dal tuo grido d’amore

арија на Мими од операта La Boheme

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Strauss – Morgen! Op.21.N.4

-Allerseelen Op.10.N.8

-Heimliche Aufforderung Op.27.N.3

исполнува Дамјан Попоски

 

Francesco Cilea – Io son l’umile ancella

арија на Адриана од операта Adriana Lecouvreur

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Wagner – Ein Schwert verhiess mir der Vater

арија на Зигмунд од операта Die Walküre

исполнува Дамјан Попоски

 

Piotr Ilich Tchaikovsky

арија на Татјана од операта Evgeny Onegin

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Wagner – Winterstürme wichen dem Wonnemond

арија на Зигмунд од операта Die Walküre

исполнува Дамјан Попоски

 

Giacomo Puccini – Un bel di vedremo

арија на Чо Чо Сан од операта Madame Butterfly

исполнува Сандра Митровска

 

Franz Lehar – Lippen Schweigen

дует од оперетата Die Lustige Witwe

исполнуваат Сандра Митровска и Дамјан Попоски

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи