ВИДЕО – Се урна зграда во Прилеп, голем пожар и повеќе повредени – трета спасителна вежба на „Златоврв“

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


 

Спасувачката служба „Златоврв“ од Прилеп ја одржа својата трета по ред спасителна вежба во центарот на Прилеп.

 

 

Сценариото опфаќаше зграда во центарот на Прилеп која е срушена од земјотрес и опфатена со пожар. На седми кат на терасата има останато неколку деца кои се обидуваат да се спасат и бараат помош.

 

Спасителните тимови веднаш се мобилизираат и се упатуваат кон центарот на градот. Кризниот штаб веќе има направено пресметка и со самото доаѓање на тимовите веднаш ги распоредува по задачи.

 

Припадниците на Спасителната служба започнуваат со качување кон седмиот спрат додека Пожарната единица пристапува кон гасење на пламенот од зградата и го спречува неговото проширување, припадиците на Дирекцијата за заштита и спасување се упатуваат кон приземјето и бараат заглавени лица.

 

Истовремено, полициските службеници го обезбедуваат местото на настанот и спречуваат премин на цивили додека Црвениот крст е присутен со давање на прва помош. Сите извлечени лица ги превзема Итната медицинска помош каде им се укажува прва помош, а сериозните повреди веднаш се транспортираат кон градската болница.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи