Прилеп – 45 нови случаи на Ковид 19 и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 503

-Куманово 55

-Дебар 1

-Штип 14

-Прилеп 45

-Тетово 40

-Струга 32

-Велес 29

-Битола 67

-Охрид 40

-Кавадарци 15

-Гостивар 22

-Гевгелија 10

-Струмица 11

-Крива Паланка 12

-Радовиш 6

-Крушево 4

-Кочани 3

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 4

-Берово 1

-Валандово 1

-Виница 5

-Делчево 3

-Свети Николе 13

-Кичево 14

-Ресен 2

-Неготино 22

 

Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64г), двајца од Куманово (76 и 67г), еден од Дебар (71г), двајца од Штип (62 и 67г), двајца од Прилеп (78 и 78г), двајца од Тетово (72 и 76г), двајца од Велес (78 и 78г), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67г), три од Охрид (65, 78 и 78г), еден пациент од Кавадарци (72г), еден од Гевгелија (56г), тројца од Кичево (47, 68 и 53г) и еден пациент од Неготино (74г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 279

-Куманово 43

-Дебар 6

-Штип 42

-Прилеп 32

-Тетово 79

-Велес 35

-Битола 65

-Охрид 1

-Кавадарци 15

-Гостивар 49

-Гевгелија 14

-Струмица 39

-Крива Паланка 6

-Радовиш 12

-Кочани 25

-Пробиштип 13

-Демир Хисар 6

-Македонски Брод 1

-Берово 6

-Валандово 5

-Кратово 10

-Свети Николе 3

-Кичево 36

-Ресен 10

-Неготино.11

 

Досега во земјата се направени вкупно 296.802 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката на оздравени пациенти е 28646, на починати е 1376, а бројот на активни случаи изнесува 18591.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи