Од 15 починати на ниво на држава 6 се од Прилеп, денеска и нови 83 случаи

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 546

-Куманово 38

-Штип 27

-Прилеп 83

-Тетово 30

-Струга 24

-Велес 25

-Битола 41

-Охрид 32

-Кавадарци 18

-Гостивар 48

-Гевгелија 14

-Струмица 9

-Крива Паланка 5

-Радовиш 7

-Крушево 4

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 6

-Македонски Брод 3

-Пехчево 1

-Берово 1

-Валандово 3

-Виница 3

-Делчево 3

-Кратово 1

-Свети Николе 9

-Кичево 28

-Ресен 14

-Неготино 11

 

Починати се 15 лица, шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), пациент од Скопје (73г), од Дебар (60г), пациент од Велес (71г), пациент од Битола (64г), од Кавадарци (66г), од Демир Хисар (84г), од Свети Николе (56г), од Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 402

-Куманово 63

-Дебар 6

-Штип 43

-Прилеп 57

-Тетово 72

-Велес 86

-Кавадарци 30

-Гостивар 45

-Гевгелија 19

-Струмица 40

-Крива Паланка 9

-Радовиш 13

-Кочани 34

-Пробиштип 11

-Македонски Брод 1

-Берово 4

-Валандово 4

-Виница 14

-Кратово 9

-Свети Николе 19

-Неготино 17

 

Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи