Повторно високи бројки – 78 нови случаи во Прилеп и тројца починати

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 570

-Куманово 57

-Дебар 8

-Штип 44

-Прилеп 78

-Тетово 56

-Струга 28

-Велес 32

-Битола 53

-Охрид 30

-Кавадарци 30

-Гостивар 85

-Гевгелија 21

-Струмица 34

-Крива Паланка 5

-Радовиш 13

-Крушево 1

-Кочани 28

-Пробиштип 10

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 3

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 11

-Делчево 9

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 22

-Ресен 11

-Неготино 22

 

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г.,67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 407

-Куманово 33

-Штип 32

-Прилеп 36

-Тетово 36

-Струга 63

-Велес 30

-Битола 144

-Охрид 52

-Кавадарци 27

-Гостивар 19

-Гевгелија 10

-Струмица 19

-Крива Паланка 7

-Радовиш 5

-Крушево 4

-Кочани 11

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 2

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 6

-Делчево 7

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 72

-Ресен 14

-Неготино 14

 

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, на починати е 1600, а бројот на активни случаи изнесува 20881.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи