Прилеп – 27 нови случаи на Ковид 19 и двајца починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-95, Куманово-10, Штип-12, Прилеп-27, Тетово-11, Струга-1, Велес-30, Битола-34, Охрид-1, Кавадарци-7, Гостивар-41, Гевгелија-7, Струмица-7, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Крушево-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-6.

 

Починати се 32 пациенти од кои 12 од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82 г.), двајца од Прилеп (70 и 55г), тројца од Тетово (64, 79 и 67г), двајца од Струга (67 и 74г), еден од Велес (51г), двајца од Охрид (70 и 74г), еден од Кавадарци (77г), еден од Гостивар (61г), двајца од Струмица (63 и 66г), двајца од Радовиш (62 и 70г), еден пациент од Кочани (64г), еден од Делчево (78г), еден од Кичево (64г) и еден од Неготино (55г). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

 

Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од: Скопје-235, Штип-42, Прилеп-72, Тетово-26, Струга-1, Велес-54, Кавадарци-21, Гевгелија-10, Крива Паланка-6, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Пехчево-1, Берово-9, Виница-2, Делчево-10, Кратово-2, Свети Николе-7 и Неготино-14.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 61878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 

 • Скопје 26976, активни 9996
  • Куманово 3748, активни 952
  • Дебар 462, активни 97
  • Штип 2674, активни 528
  • Прилеп 3010, активни 1000
  • Тетово 3823, активни 942
  • Струга 1447, активни 454
  • Велес 1992, активни 693
  • Битола 2075, активни 925
  • Охрид 1597, активни 618
  • Кавадарци 1254, активни 481
  • Гостивар 2557, активни 982
  • Гевгелија 744, активни 240 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1711, активни 601
  • Крива Паланка 431, активни 123
  • Радовиш 438, активни 122
  • Крушево 130, активни 71
  • Кочани 1241, активни 262
  • Пробиштип 363, активни 90
  • Демир Хисар 200, активни 88
  • Македонски Брод 168, активни 46
  • Пехчево 100, активни 22
  • Берово 364, активни 88
  • Валандово 218, активни 70
  • Виница 376, активни 160
  • Делчево 456, активни 196 (129 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 153, активни 52
  • Свети Николе 842, активни 234
  • Кичево 1277, активни 530
  • Ресен 461, активни 193
  • Неготино 590, активни 313 (70 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 1181 теста се преку: ИЈЗ-605, ЦЈЗ Скопје-20, МАНУ -123, Клиника „Жан Митрев“-140, Систина со PCR метода -232, Инфективна клиника-4, ГАК-22, ЈЗУ (рапид тест) -35. Досега во земјата се направени вкупно 332. 286 тестирања на Ковид -19.

 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 

 • Чаир – 625
  • Гази Баба – 1502
  • Аеродром -1436
  • Карпош – 1169
  • Центар – 1089
  • Кисела Вода – 1237
  • Ѓорче Петров – 867
  • Бутел – 585
  • Шуто Оризари – 195
  • Студеничани – 53
  • Сарај – 169
  • Арачиново -31
  • Илинден – 265
  • Сопиште – 57
  • Чучер Сандево – 100
  • Петровец –138
  • Зелениково -84
  • Странец – 219
  • Нераспределен- 175.

 

Од Министерството за здравство се извинуваат за доцнењето на извештајот за ковид состојбата во земјава.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи