Работодавачите имаат обврска да исплатат К-15 до крајот на 2020

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Работодавачите имаат обврска до крајот на 2020 година да исплатат К-15 за вработените во приватниот сектор. Минималниот износ кој треба да се исплати оваа година е 10.884 денари.

 

Сумата е утврдена врз основа на податоците за движењето на нето/бруто платата по вработен, а основен услов кој треба да се исполни одреден вработен да добие К-15 е најмалку 6 месеци да работи во календарската година кај ист работодавач.

 

За работодавцачите кои нема да дадат К-15 или пак ќе го побараат назад од вработените, следат парични казни до 4.000 евра.

 

И покрај тоа што има економска криза поради пандемијата со коронавирус, од Сојузот на синдикатите на Македонија очекуваат и оваа година работодавците да ја исполнат обврската за исплата на К-15 како што е предвидено со колективните договори.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи