Од 2010-та досега околу 66 илјади Македонци добиле бугарски пасош

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Според бугарската агенција „Монитор“, минатата година биле издадени 18.226 нови државјанства, од кои половина, односно 9.098 пасоши биле одобрени на граѓани од Македонија.

 

 

Интересот за бугарски пасош кај Македонците бил особено голем во последните неколку години. Од 2016-та до 2020та, 25.600 бугарски пасоши биле доделени на Македонци.

 

 

Проценето е дека од 2010-та година досега, околу 66 илјади Македонци кои покажале дека имаат бугарско потекло, добиле бугарски пасош.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video