Од 2010-та досега околу 66 илјади Македонци добиле бугарски пасош

Според бугарската агенција „Монитор“, минатата година биле издадени 18.226 нови државјанства, од кои половина, односно 9.098 пасоши биле одобрени на граѓани од Македонија.

 

 

Интересот за бугарски пасош кај Македонците бил особено голем во последните неколку години. Од 2016-та до 2020та, 25.600 бугарски пасоши биле доделени на Македонци.

 

 

Проценето е дека од 2010-та година досега, околу 66 илјади Македонци кои покажале дека имаат бугарско потекло, добиле бугарски пасош.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи