Царовска: Сите конструктивни предлози беа вметнати во новиот концепт за основно образование

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во изминатиот период имавме дискусии и соработка со сите засегнати страни, и директори, и наставници, и академици, и професори од високо образование, претставници од граѓанските организации, но и со ученици. Целта на тие дискусии беше да разговараме за предлози за концепција за основно образование, изјави министерката за образование, Мила Царовска.

 

„Оние предлози кои што ги добивме, ако ја следевте јавната расправа во Собрание, дел од нив се прифатени и беа презентирани како такви. На тој начин, со сите прифатени коментари, и сугестии добронамерни, конструктивни, од страна на сите засегнати чинители, продолжуваме со соработка со цел имплементација на наставните програми и дидактичките материјали кои што треба да бидат во наредниот париод“, додаде Царовска.

 

Според министерката, сите конструктивни предлози биле вметната во новата концепција за основно образование, со што се продолжува унапредувањето на квалитетот на образованието во нашата држава.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video