VIDEO – Në komunat Mogillë dhe Maliq janë vendosur stacione hidrologjike që do të lajmerojnë për përmbytje të mundshme


endosja e  stacioneve hidrologjike në bashkinë Mogilë dhe Maliq. Lumi Devoll  dhe Crna Reka janë lumenjte që shpesh janë shkak të përmbytjeve në bashkine e  maliqit dhe mogilës.

Stacionet hidrologjike kane video kamera te tyre ne menyre  qe te ndjekin nivelin e lumit. Stacionet hidrologjike kane panele diellore per pune me vetefuqizim. Këto janë stacionet e parë hidrologjike në këto rajone që po japin alarme me kohë për përmbytjet  e ardhshme. Stacionet hidrologjike po matin thellësinë dhe temperaturen e ujit në lum.

Informacionet nga stacionet hidrologjike  shkojnë ne drejtimin hidrometeorologjik dhe ne komuna.

Informacionet nga stacioni hidrologjik jane vendosur në aplikacionin mobile „Аlarm floods”.  Qytetarët përmes këtij aplikacioni mobile  do të marrin alarmet në kohë për përmbytjet e ardhshme. Aplikacioni  „Alarm floods” mund të shkarkohet nga Google Play Store.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи