Одложен изборот на претседател на Владата на Каталонија

Спикерот на каталонскиот парламент Рогер Торен ја одложи расправата на регионалното собрание на која требаше да биде реизбран Карлес Пучдемон

Дознај повеќе

Партиите за независност победија на изборите во Каталонија

Каталонските сепаратистички партии освоија мнозинство во регионалниот парламент на Каталонија, покажуваат прелиминарните резултати по вчерашните предвремени избори. Трите каталонски партии

Дознај повеќе

Дали Белгија ќе го ослободи Пуџдемон по неговото предавање ?

Разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и четворица членови на неговата влада се предадоа на полицијата во Белгија. Според белгиското обвинителство,

Дознај повеќе

Каталонија би можела да добие поголема автономија

Разрешениот каталонски лидер Карлес Пучдемон пристигна на работа во седиштето на регионалната Влада, на првиот работен ден по едностраното прогласување

Дознај повеќе

Мадрид ја превзема власта во Каталонија

Барселона се освестува после вчерашната унилатерална прокламација на независност и прогласување на Република.   Шпанскиот премиер Маријано Рахој изутринава официјално

Дознај повеќе

Вонредна вест: Каталонија прогласи независност од Шпанија!

Каталонскиот регионален парламент гласаше за прогласување независност од Шпанија, додека шпанската влада се чини дека наметна директна власт во покраината,

Дознај повеќе