ВИДЕО : Голем меѓународен успех на ветеранот во параглајдерството Миле Јованоски

Ветеранот во параглајдерство Миле Јованоски пред неколку денови го освои првото место, во дисциплината прецизно слетување, на два меѓународни турнири.

 

Едниот турнир беше организиран во Србија, во близина на Ниш, а другиот турнир се одржа во Маврово, во организација на параглајдерскиот клуб „Кондор“ од Гостивар, каде учествуваа параглајдеристи од Албанија, Косово, Македонија и Турција.

 

Со Јованоски поразговаравме и околу перспективите за развој на параглајадерството во Македонија и како уште повеќе да се афирмира овој спорт и тој т.н. алтернативен вид на туризам

 

Разговорот погледнете го во видеото.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи