ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори.

 

 

Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица.

 

Против одлуката на Државната изборна комисија може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението.

 

 

Вториот круг на локалните избори е закажан за 29 октомври.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи