ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори.

 

 

Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица.

 

Против одлуката на Државната изборна комисија може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението.

 

 

Вториот круг на локалните избори е закажан за 29 октомври.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.