Сенатот на САД го прифати предлог буџетот од четири трилиони долари

Facebook
Twitter
Email
Print

Сенатот на САД го одобри предлог буџетот за 2018-та година вреден 4.000 милијарди долари, што е важен чекор напред за амбициозните ветувања на претседателот Доналд Трамп за намалување на даноците, објавија „Асошиетед прес“ и „Ројтерс“.

 

Предлог буџетот беше усвоен со 51 глас нaспроти 49 против од Сенатот, во кој републиканците имаат мнозинство. Планирано е да се додадат 1.500 милијарди долари во дефицитот на владата во текот на следната деценија за да обезбеди пари за намалување на даноците.

 

Прифаќањето на предлог буџетот е подготовка за теренот за сериозно реформирање на американскиот даночен закон.

 

Се очекува да се постигне компатибилност помеѓу законот што го донесе Сенатот и прилично различната предлог верзија одобрена од Претставничкиот дом, каде што, исто така, републиканците имаат мнозинство, пред Трамп да го потпише.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи