Сенатот на САД го прифати предлог буџетот од четири трилиони долари

Сенатот на САД го одобри предлог буџетот за 2018-та година вреден 4.000 милијарди долари, што е важен чекор напред за амбициозните ветувања на претседателот Доналд Трамп за намалување на даноците, објавија „Асошиетед прес“ и „Ројтерс“.

 

Предлог буџетот беше усвоен со 51 глас нaспроти 49 против од Сенатот, во кој републиканците имаат мнозинство. Планирано е да се додадат 1.500 милијарди долари во дефицитот на владата во текот на следната деценија за да обезбеди пари за намалување на даноците.

 

Прифаќањето на предлог буџетот е подготовка за теренот за сериозно реформирање на американскиот даночен закон.

 

Се очекува да се постигне компатибилност помеѓу законот што го донесе Сенатот и прилично различната предлог верзија одобрена од Претставничкиот дом, каде што, исто така, републиканците имаат мнозинство, пред Трамп да го потпише.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.