Несторовски повторно блеска во Палермо

Facebook
Twitter
Email
Print

Илија Несторовски повторно имаше клучна улога во новата победа на Палермо, а добра вест за македонскиот голгетер беше тоа што го прекина постот од еден месец без постигнат гол, период во кој пропушти и два натпревари поради црвен картон.

 

Илија одигра уште еден одличен натпревар за Палермо во синоќешната победа на гостувањето кај Карпи 3-1, во италијанската фудбалска Серија Б. Македонскиот репрезентативец и капитен на Палермо ги постигна првите два погодоци и асистираше при третиот погодок. Несторовски има шест погодоци и две асистенции на осум првенствени средби сезонава.

 

Италијанските медиуми повторно со многу комплименти говорат за играта на македонскиот репрезентативец Илија Несторовски и по вчерашното гол-шоу против Карпи, Палермо го преименуваа во Несторовски-тим.

 

„Постигна два гола, џиновски за Палермо, во моменти кога тимот немаше победа 4 кола по ред. Потоа и помагаше на одбраната да не дозволи да попушти под притисокот на Карпи, а потоа мајсторски го проигра Емболо за печат на победата. Вчера Палермо беше Несторовски-тим“, пишува „Медиагол“.

 

И тренерот Бруно Тедино очекувано го истакна капитенот на Палермо како движечка сила на тимот.

 

„Несторовски? Секогаш имам голема доверба во него, тоа е играч кој има огромен квалитет. Едноставно има моменти кога не можете да постигнете гол, но тоа може да им се случи на сите, и на Меси, Роналдо и Суарез. Но ние сме свесни за тоа дека фазата околу реализацијата треба да сочинува и други играчи, не само да чекаме од Илија“, истакна Тедино по гостинската победа на сицилијанците.

 

По победата на социјалните мрежи се огласи и Несторовски.

 

„Натпреварот е завршен, горд сум овие лавови, голем карактер и реакција на гордоста, чест и гордост е да се бранат овој дрес и овие бои. Форца Палермо“, вели напаѓачот во пораката на „Фејсбук“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи