Саудиска Арабија ќе гради мега град вреден 500 милијарди евра

Facebook
Twitter
Email
Print

Саудиска Арабија планира да гради мега град, кој би чинел 500 милијарди американски долари, чиј покровител би бил принцот Мохамед бин Салман.

 

Салман во вторник го откри новиот проект: градот ќе се вика Неом, а ќе биде сместен на северозападниот брег на Црвеното море.

 

Градот, кој според плановите ќе се прошири на Египет и Јордан, ќе опфати 26.500 квадратни километри. Саудијците, исто така, имаат намера да изградат величествен нов мост меѓу Египет и Саудиска Арабија, што би ја поврзувал Азија со Африка.

 

За извршен директор на проектот Неом е назначен Клаус-Кристијан Клаинфелд, кој во периодот меѓу 2005 и 2007 година беше прв човек на Сименс во Германија.

 

Според него, проектот ќе донесе огромни пари на многу добар начин.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи