Три нови трки во Ф1 во 2019 година

Facebook
Twitter
Email
Print

Светската автомобилистичка федерација од 2019 година во календарот на Формула 1 шампионатот ќе ги вклучи трките во Виетнам, Аргентина и Мајами, објави германски „Авто Мотор унд Шпорт“.

 

Почетокот во Виетнам ќе биде на улиците на Ханој, истото важи и за Мајами, САД. За Аргентина, ќе се користи старата писта кај Буенос Аирес. Исто така, се тврди дека првите две се веќе речиси целосно договорени.

 

Аргентина се уште не е сигурна дали ќе може да се справи со финансирањето на потребните поправки за назначената писта.

 

Поранешниот сопственик на Ф1, Берни Еклстон, изјави дека работел на договор за Виетнам пред неколку години и дека цената би била 64 милиони долари.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи