Владините објекти во Баварија ќе имаат крстови на влезовите

Facebook
Twitter
Email
Print

Од денеска сите владини згради во јужната германска провинција Баварија се должни да го постават христијанскиот симбол – крст, на влезните зони.

 

„На научните и културните згради како универзитети и музеи и театри се препорачува да стават крст на влезовите. Таа наредба важи за сите згради што се под управа на Министерството со исклучок на колеџите, театрите и музите, за кои тоа е само препорака, изјави портапрол на баварското Министерство за наука.

 

Сепак, таа не одговори дали ќе има казни за оние институции кои нема да ја почитуваат наредбата.

 

Законот е воведен од новиот премеир на провинцијата Маркус Зодер и беше предмет на политички спорови.

 

„Крстот е основен симбол на нашиот баварски идентитет и начин на живот. Тој упатува на основните вредности како што се добротворни цели, човечко достоинство и толеранцијa”, изјави на прес-конференција во Баерн државниот премиер Зодер во април, кога беше објавен новиот закон, по што излезе и прикова крст на ѕидот во фоајето во на Баварската државна канцеларија.

 

Католичката црква има силно влијание во таа провинција, каде на власт се конзервативците Христијанскосоцијалниот сојуз, сестринска партија на ХДС на канцеларката Ангела Меркел.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи