Данска го забрани носењето никаб и бурка

Facebook
Twitter
Email
Print

Данскиот парламент го усвои законот кој предвидува забрана за носење облека која го прекрива лицето, вклучувајќи ги и муслиманските велови никаб и бурка.

 

Законот кој го предложи десничарската коалиција усвоен е со 75 гласа ЗА и 30 против, пренесе АП.

 

Како што соопшти владата, законот не се однесува на ниедна религија и не забранува носење марами на главата, турбани или традиционални еврејски капи. Сепак, законот во јавноста е познат како „бурка закон“ и главно се смета дека е насочен против начинот на облекување на конзервативните муслиманки.

 

Законот стапува на сила на 1. август, а неговото кршење ќе биде казнето со 1000 дански круни, односно 156 долари.

 

Сличен закон веќе усвоија Австрија, Франција и Белгија.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи