Бомбаш самоубиец се разнесе на верски состанок на кој беа забранети самоубиствените напади

Facebook
Twitter
Email
Print

При експлозија на бомба во близина на местото на одржување на состанокот на Советот Улема на кој самоубиствените бомбашки напади беа прогласени за забранети, загинаа најмалку осум лица,  соопшти полицијата во Кабул.

 

Состанокот на авганистанскиот Совет Улема се одржувал во шатор во западниот дел од Кабул, каде свештениците се собрале за да го осудат тероризмот и да повикаат на примирје.

 

Како што пренесува АП, бомбашот самоубиец ја активирал експлозивната направа недалеку од влезот на шаторот во моментот кога истиот завршил, а учесниците почнале да излегуваат.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи