Барселона е првиот клуб во историјата со фудбалери во сите групи на Светското првенство

Facebook
Twitter
Email
Print

Шпанскиот гигант Барселона стана првиот клуб во историјата кој има свои играчи во сите групи на Светското првенство.

 

Каталонците имаат 13 претставници на Светското првенство 2018 во Русија, при што најмалку еден од нив игра во секоја од осумте групи.

 

Фудбалерите од Барселона на СП 2018:

 

Група А: Луис Суарез (Уругвај)
Група Б – Жерар Пике, Серхио Бускетс и Жорди Алба (Шпанија)
Група Ц – Самјуел Умтити и Усман Дембеле (Франција)
Група Д – Лионел Меси (Аргентина), Иван Ракитиќ (Хрватска)
Група Е – Филипе Кутињо и Паулињо (Бразил)
Група Ф – Марк-Андре тер Штеген (Германија)
Група Г – Томас Вермален (Белгија)
Група Х – Јери Мина (Колумбија).

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи