Вечери во чест на Васил Иљоски

Општина Крушево за прв пат го организира настанот „Вечери во чест на Васил Иљоски“, со поддршка на Министерството за култура. Целта на овој настан е одбележување на ликот и делото на крушевскиот книжевник, драматург и есеист Васил Иљоски.

 

Првата претстава ќе се одржи во сабота (09.06.2018) со почеток во 18:30 часот. Ќе се одигра претставата „Чорбаџи Теодос“, режија: Захарија Ангелеска.

 

Втората претстава е закажана за недела (10.06.2018) во 18:30. Во изведба на учениците од ООУ „Јонче Смугрески“ Обршани, општина Кривогаштани, ќе се одигра претставата „Солунски патрдии“.

 

Влезот на претставите е слободен.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи