Гитар фестивал Крушево

Гитар фестивал Крушево (Guitar Festival Krusevo) е меѓународен фестивал за гитара кој вклучува мастерклас предавања и концерти на меѓународно признати професори и артисти.

 

Настанот започнува на 24-ти јуни во 18 часот со концерт на професорот Борче Наумоски. Вториот ден, 25-ти јуни, професорот Срџан Тошиќ ќе одржи мастерклас предавање, а професорот Слободан Миливојевиќ ќе има свој концерт.

 

Третиот ден започнува со мастерклас предавање на професорот Миливојевиќ, потоа концерт на Срѓан Тошиќ и затворање на фестивалот.

 

Настанот е инициран од локален музичар и професор по музичко образование и ова е втор пат како овој настан се одржува.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.