УЕФА ја соопшти казната за Буфон

Facebook
Twitter
Email
Print

Многумина беа свесни дека Буфон го очекува казна од УЕФА поради исклучувањето и расправијата со судијата Оливер во реванш четвртфиналето од Лигата на шампионите против Реал Мадрид.

 

Џиџи комплетно ги загуби нервите во четвртфиналето против Реал и вербално го нападна судијата Мајкл Оливер, а потоа не беше воопшто благ и во микс-зоната каде англискиот арбитар го нарече како човек кој има канта за отпадоци наместо срце.

 

Сега, казната пристигна. УЕФА немаше милост и му одреди суспензија од три меча во Лигата на шампионите.

 

„Дисциплинското и етичко тело на УЕФА одлучи да го суспендира Џанлуиџи Буфон со три меча неиграње во Лигата на шампионите“, гласи кратката официјална објава на УЕФА.

 

Тоа е голем удар за голманот, кој очекуваше максимум два меча казна, па сега останува да се види каква ќе биде неговата одлука, но и на ПСЖ.

 

ПСЖ не е подготвен да плати 8 милиони евра годишно за ветеранот, а тој да ја пропушти половина групна фаза, бидејќи е јасно дека го носат во своите редови се со цел да донесе искуство и квалитет во најелитното фудбалско клупско натпреварување.

 

Сепак, ако вложат жалба, можеби казната ќе биде и смалена.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи