Македонија со најдобар пласман во последните десет години на ФИФА ранг листата

Facebook
Twitter
Email
Print

Најдобрата фудбалска селекција на Македонија напредуваше за шест позиции на најновата ФИФА ранг листа и со тоа го забележа најдобриот пласман во последните десет години.

 

Македонија иако не одигра ниту еден натпревар сепак забележа добар скок, а овој момент на 71 позиција имаме собрани 451 поен. Eдна позиција пред нас се наоѓа домаќинот на претстојниот Мундијал, селекцијата на Русија.

 

 

Меѓу најдобрите десет нема многу промени. Германија е прва, по неа следуваат Бразил, Белгија, Португалија, Аргентина, Швајцарија, Франција, Полска, Чиле и Шпанија.

 

Од противниците на Македонија во Лигата на нациите репрезентацијата на Ерменија е рангирана на 100. место, Лихтенштајн е рангиран на 180. позиција, додека пак Гибралтар е 195ти на ФИФА ранг листата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи