Усвоени нови промени во Формула 1

Facebook
Twitter
Email
Print

Меѓународната автомогилистичка федерација денеска ги потврди промените во правилата за натпреварување во шампионатот во Ф-1.

 

Според нив ќе бидат овозможени конструкциски промени на болидите, а со тоа возачите ќе бидат во можност да претекнуваат полесно.

 

Кај сегашните автомобили претекнувањето е отежнато ако болидите лесно губат на брзина поради воздушните турбуленции кои ги прават болидите кои се обидуваат да претекнат, а втор отежнувачки фактор е брзото прегрејување на гумите.

 

Во календарот за 2019г. за првпат е вклучена трка во Саудиска Арабтија под услов патеката во Ад Диријах да ги задоволи критериумите за хомологација. Во календарот би требало да се најдат и трки во Цирих и Монако, а сезоната ќе заврши на 13 и 14 јули во Њујорк.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи