ФИФА избра: СП 2026 во САД, Канада и Мексико

Фудбалското управно тело им ја додели улогата на домаќин за организирање на Светското првенство во 2026-та година, на земјите со заедничка кандидатура Канада, Мексико и САД. Земјите-членки на ФИФА гласаа со 134-65 во корист на групата составена од три земји во споредба со второпласираниот Мароко.

 

Северноамериканското трио вети дека ќе домаќин на најлуксузниот турнир во историјата што воедно ќе биде и најмасовно со оглед дека ќе брои 48 репрезентации. Според првичниот план, 60 натпревари ќе се играат на територијата на САД, а останатите 20 ќе бидат поделени меѓу Канада и Мексико. Финалето е планирано во Њу Џерси. Мундијалот во 2026 година ќе биде прв со ко-организатори по 2002 година (Јапонија и Јужна Кореја), но и прв воопшто со тројца домаќини.

 

Оваа година, светското првенство ќе започне со домаќинот Русија, кој ќе игра со Саудиска Арабија.

 

Наредниот турнир, во 2022-та година, ќе се одржи во Катар.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.