ФИФА избра: СП 2026 во САД, Канада и Мексико

Facebook
Twitter
Email
Print

Фудбалското управно тело им ја додели улогата на домаќин за организирање на Светското првенство во 2026-та година, на земјите со заедничка кандидатура Канада, Мексико и САД. Земјите-членки на ФИФА гласаа со 134-65 во корист на групата составена од три земји во споредба со второпласираниот Мароко.

 

Северноамериканското трио вети дека ќе домаќин на најлуксузниот турнир во историјата што воедно ќе биде и најмасовно со оглед дека ќе брои 48 репрезентации. Според првичниот план, 60 натпревари ќе се играат на територијата на САД, а останатите 20 ќе бидат поделени меѓу Канада и Мексико. Финалето е планирано во Њу Џерси. Мундијалот во 2026 година ќе биде прв со ко-организатори по 2002 година (Јапонија и Јужна Кореја), но и прв воопшто со тројца домаќини.

 

Оваа година, светското првенство ќе започне со домаќинот Русија, кој ќе игра со Саудиска Арабија.

 

Наредниот турнир, во 2022-та година, ќе се одржи во Катар.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи