Земјотрес од 6,1 степени во Јапонија, најмалку тројца загинати

Facebook
Twitter
Email
Print

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја погоди Осака и други делови на западот од Јапонија, соопшти јапонската метеоролошка агенција.

 

Една од жртвите е деветгодишно девојче што било соборено од бетонски ѕид во нејзиното основно училиште. Еден човек на 80-тина години загинал во уривање на бетонски ѕид во градот Осака. 84-годишен маж во околниот Ибараки загинал откако врз него дома паднала полица за книги, според градските власти.

 

Земјотресот се случил околу 8 часот по локално време, а предизвикал прекин на електричната енергија и водоснабдувањето, како и значителна материјална штета.

 

Ова е најјакиот земјотрес кој го погодил тој дел од Јапонија од 1923 година.

 

Поради земјотресот, привремено се затворени аеродромите Кансаи и Кобе.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи