Уапсен пратеникот на „Златна зора“ кој повика на воен удар

Facebook
Twitter
Email
Print

Пратеникот на грчката неофашистичка партија „Златна Зора“, Константинос Барбарусис е уапсен утринава во Атина.

 

Како што пишуваат грчките медиуми, пратеникот е уапсен од страна на антитерористички полициски сили во градот Пентели, во куќа на свој пријател.

 

Барбарусис се бараше за две кривични дела – повик за државен удар и насилен прекин на демократијата и убиство врз пратениците. Пратеникот успеал да и побегне на полицијата во петокот вечерта, кога  не застанал на полицискиот знак, туку со брзина од најмалку 180 км ја поминал патролата и избегал.

 

Со одлука на лидерот на Златна Зора, Никос Михалољакос и со согласност од пратеничката група, пратеникот Константинос Барбарусис е избришан од партијата поради неговиот став изнесен од собраниската говорница кога ја повика војската да ги уапси Ципрас, Каменос и Павлопулос.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи