Јада : Оваа сезона се чувствувам многу поподготвено за разлика од лани и планирам да постигнам подобри резултати

Македонскиот репрезентативец во нордиско скијање, биатлон и олимпиец, Ставре Јада, на 23 јуни заминува на подготовки во Покљука-Словенија, светски познат комплекс за биатлон. Тоа ќе бидат негови први поготовки надвор од Македонија, а ова лето планирал да има 5 до 6 такви припреми во Банско и Белмекен во Бугарија, повторно Словенија и Австрија.

 

„Моментално се чувствувам одлично за разлика до минатата сезона кога имав доста здравствени проблеми и кога неможев да го извлечам максимумот од тренинзите. Оваа година сезоната ја започнав со попрофесионална работа и не излегувам надвор од зададената програма која ми ја дава мојот тренер и селектор на македонската репрезентација Ѓоко Динески. Често пати се случува дури и јас да си наддадам 15 до 20 минути повеќе на тренинзите. Тренинзите ги започнав на 11-ти овој месец во Крушево и морам да напоменам дека има уште 2-јца млади членови кои се доста сериозни и тренираат доста, а тоа се Михаела Даноска и Дарко Крстески. Потешките тренинзи ги работам според програмата, а додека полесните со овие млади натпреварувачи кои веќе за 1 до 2 години ќе го дадат својот резултат“, изјави Ставре Јада.

 

Неговите главни цели ќе бидат намалување на ФИС поените, поголемо посветување на биатлонот и учество на универзијадата во 2019 година во Красносјарк, Русија.

 

Јада пред 3 недели бил на контролен тест во Љубљана,  Словенија, кај д-р Радоје Милиќ каде добил одлични резултати.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи