Kим испрати писмо до Путин, сака добри односи со Русија

Facebook
Twitter
Email
Print

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун му испрати писмо на рускиот претседател Владимир Путин во кое истакна дека сака да одржи контакти на високо ниво со Русија, соопшти советникот за надворешна политика на рускиот претседател Јуриј Ушаков.

 

За сега не е направен договор за можна посета на севернокорејскиот лидер.

 

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков претходно во текот на овој месец откри дека рускиот претседател Владимир Путин го поканил лидерот на Северна Кореја да ја посети Русија, а тоа би можело да се случи за време на економскиот форум во Владивосток во септември.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи