ВИДЕО – Прекрасен концерт на КУД „Пере Тошев“ и нивните гости КУД „Мирче Ацев“

Во Киното Мис Стон вечерва во Прилеп се одржа 31-от годишен концерт на КУД „Пере Тошев“.  Хорот на ова културно уметничко друштво се претстави пред публиката со 8 песни, а гости им беа играорците од КУД „Мирче Ацев“.  Публиката повеќе од 1 час можеше да ужива во звуците на македонскиот мелос и ора. Овие две друштва од Прилеп со децении со чувари на нашата култура и традиција.

 

Погледнете дел од прекрасната атмосфера во која вечерва навистина уживаа прилепчани.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.