ВИДЕО – Прекрасен концерт на КУД „Пере Тошев“ и нивните гости КУД „Мирче Ацев“

Во Киното Мис Стон вечерва во Прилеп се одржа 31-от годишен концерт на КУД „Пере Тошев“.  Хорот на ова културно уметничко друштво се претстави пред публиката со 8 песни, а гости им беа играорците од КУД „Мирче Ацев“.  Публиката повеќе од 1 час можеше да ужива во звуците на македонскиот мелос и ора. Овие две друштва од Прилеп со децении со чувари на нашата култура и традиција.

 

Погледнете дел од прекрасната атмосфера во која вечерва навистина уживаа прилепчани.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи