Месарниците во Франција побараа полициска заштита од „насилните вегани“

Facebook
Twitter
Email
Print

Француското национално здружение на месарниците побара полициска заштита од министерот за внатрешни работи, Жерар Коломб, поради напади од група вегани кои се против јадењето месо и одгледување добиток заради исхрана.

 

„Сметаме на вашите услуги и на поддршката од Владата во тоа што побрзо да престане физичкото, вербално и морално насилство кое го трпат месарите“, се вели во писмото од 22 јуни, потпишано од претседателот на Француската конфедерација на месари, Жан-Франсоа Гијар.

 

Гијар додаде дека речиси 18.000 касапи во Франција се загрижени поради последиците од претераното медиумско промовирање на веганскиот начин на живот, изразувајќи „шокираност” од тоа што дел од населението сака да го наметне својот начин на живот врз мнозинството.

 

Веганите се спротивставуваат на потрошувачката на месо и одгледувањето добиток за храна. Нивниот начин на исхрана покрај месо, не вклучува и храна која има животинско потекло, како на пример јајца или млечни производи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи