Страшно невреме на Халкидики, автомобили завршија во морето

Facebook
Twitter
Email
Print

Поројните дождови и невремето од изминатите 24 часа создадоа сериозни проблеми и материјална штета во повеќе делови на Грција.

 

На Халкидики се поплавија повеќе места, улиците се претворија во реки, а нанесена е материјална штета на инфраструктурата, на домови и возила, за среќа без повредени или жртви.

 

 

Најпогоден беше вториот крак на Халкидики и областа Никити Ситониа. Поради невремето и поплавата, автомобили и канти за отпадоци завршија во морето.

 

 

Локалната управа на Никити, веројатно е дека ќе побара да се прогласи вонредна состојба.

 

Штети имаше и на првиот крак, во областа Касандра, во Касандрија, Сивири и Неа Фокеа, а силни врнежи од дожд беа забележани и во североисточниот дел на Халкидики.

 

Агенциите пренесуваат дека мошне сериозна е состојбата и во околината на Атина, каде што во ноември минатата година во поплавите, животот го загубија над 20 лица.

 

Охрабрува податокот што врнежите се престанати и се очекува постепено нормализирање на состојбите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи