Русија повлекува над 1.000 војници, авиони и хелихоптери од Сирија

Facebook
Twitter
Email
Print

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Русија повлекла 1.140 воени лица и 13 воени авиони од Сирија во последните неколку денови.

 

„Почнавме да ги повлекуваме нашите сили за време на мојата посета на базата Хмеимим и тоа продолжува. Во последните неколку денови се повлечени 13 воени авиони, 14 хеликоптери и 1.140 воени лица“, истакна Путин.

 

Рускиот претседател ја посети Сирија во декември минатата година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи