Средбата на Путин и Трамп во Хелсинки на 16 ти јули

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп ќе се состанат на 16 јули во Хелсинки, соопштија од Кремљ и Белата куќа.

 

Трамп ќе учествува на самитот на НАТО на 11. и 12 јули во Брисел, а потоа ќе се состане со Путин.

 

Трамп на новинарите им рече дека со Путин ќе разговара за војната во Сирија и ситуацијата во Украина.

 

Американскиот претседател веќе нагласи дека сака подобри односи со Русија, а со Путин последен пат се состана за време на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам во ноември минатата година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи