Иако не се откриени најважните детали од новиот договор, англиските медиуми шпекулираат дека Салах потпишал договот со важност до 2023 година и дека му е дуплирана неделната плата која сега ќе изнесува 200.000 фунти. Крилниот напаѓач изминатата сезона одигра 52 натпревари за “црвените# на кои постигна 44 погодоци.