EУ покрена законска процедура против Полска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Европската Унија покрена законска постапка против Полска поради нејзиниот закон за Врховен суд, поради што Полска би можела да го загуби правото на глас во ЕУ.

 

Европската комисија соопшти дека мерките во законот го подриваат принципот на независност на судот.

 

ЕК е подготвена да продолжи со дијалог за владините права иако покрена законска постапка, пренесе АП.

 

Новиот закон за полскиот Врховен суд со кој скоро 40 отсто од судиите ќе бидат принудени предвремено да се пензионираат утре стапува во сила.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи