Во Даблин воведен режим за вода поради неовообичаена суша во Ирска

Facebook
Twitter
Email
Print

  Ирските власти забранија наводнување тревници и градини во областа на Даблин поради необичната суша во земјата, која е позната по зеленилото.

 

Ирската метеоролошка служба соопшти дека некои делови на земјата се погодени од сушта, односно 15 дена се без врнежи. Во јуни, температурите достигнаа 32 степени Целзиусови, што е малку помалку од рекордот за Ирска.

 

Во Даблин во понеделникот била воведена едномесечна забрана за поливање со градинарски црева, а ирската служба за снабдување со вода соопшти дека оваа мерка може да ја воведе и во други делови на земјата. Слична забрана е воведена и во Северна Ирска.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи