Пожарот во Калифорнија се шири, прогласена вонредна состојба

Facebook
Twitter
Email
Print

Големиот шумски пожар во северна Калифорнија се шири со голема брзина и веќе зафатил над 2000 хектари, објави Ројтерс.

 

Според локалните медиуми, во тек е евакуација на околните населби кон кои се шири огнот, a гувернерот на сојузната држава прогласил вонредна состојба.

 

Пожарот „Кламатон“ избувна во четвртокот и за кратко време се проширил за пет пати, зафаќајќи површина од над 2000 хектари, соопшти калифорниското Министерство за шуми и заштита од пожари.

 

Засега е непознат бројот на градби и објекти уништени од пожарот, пренесоа локалните медиуми.

 

Ова е само еден од повеќе од 30 шумски пожари во Калифорнија и низ САД, а голема пречка во борбата на пожарникарите со огнената стихија се високите температури, ниската влажност и непредвидливите ветришта.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи