Пожарот во Калифорнија се шири, прогласена вонредна состојба

Големиот шумски пожар во северна Калифорнија се шири со голема брзина и веќе зафатил над 2000 хектари, објави Ројтерс.

 

Според локалните медиуми, во тек е евакуација на околните населби кон кои се шири огнот, a гувернерот на сојузната држава прогласил вонредна состојба.

 

Пожарот „Кламатон“ избувна во четвртокот и за кратко време се проширил за пет пати, зафаќајќи површина од над 2000 хектари, соопшти калифорниското Министерство за шуми и заштита од пожари.

 

Засега е непознат бројот на градби и објекти уништени од пожарот, пренесоа локалните медиуми.

 

Ова е само еден од повеќе од 30 шумски пожари во Калифорнија и низ САД, а голема пречка во борбата на пожарникарите со огнената стихија се високите температури, ниската влажност и непредвидливите ветришта.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.