Над 150 загинати во катастрофалните поплави во Јапонија

Facebook
Twitter
Email
Print

Бројот на загинати во катастрофалните поплави од поројните дождови што деновиве погодија делови на Јапонија надмина 150 луѓе, повредени се стотици, а евакуирани се над два милиона.

 

Портпаролот на јапонската влада, Јошида Суга изјави дека спасувачката екипа е во потрага на 67 лица кои се водат како исчезнати.

 

“Повеќе од 75.000 војници, полицајци, пожарникари и припадниците на крајбрежната стража прават сè што можат за да им помогнат на загрозените”, додаде Суга.

 

Владата ги пренамени училиштата и спортските сали за сместување на населението чии домови се уништени, како и за евакуираните пред надојдените реки.

 

Поради тешката ситуација во тој дел на Јапонија, премиерот Шинзо Абе ја откажа светската турнеја на која требаше да ги посети Белгија, Франција, Саудиска Арабија и Египет.

 

Според последните извештаи, овие поплави се најсмртоносните во Јапонија во последните 3 децении.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи