Официјално: Леброн Џејмс го потпиша договорот со Лејкерс

Facebook
Twitter
Email
Print

Еден од најдобрите кошаркари во светот Леброн Џејмс и официјално потпиша договор со Лос Анџелес Лејкерс за четири години, соработка што ќе му обезбеди  153 милиони долари.

 

Лос Анџелес Лејкерс го потврди ангажманот на Леброн Џејмс.

 

„Леброн е посебен. Тој е најдобриот играч во светот. Сака да се натпреварува и е неверојатен лидер кој сака само да победува и сака неговите соиграчи да бидат успешни. Играчите на Лејкерс се возбудени што за соиграч ќе имаат кошаркар кој девет пати бил дел од НБА финалињата. Ова е голем чекор напред кој враќање на Лејкерс во плејофот и финалињата на НБА“, изјави претседателот на Лејкерси, Меџик Џонсон.

 

Џејмс има освоено три шампионски прстени и четири пати бил избран за МВП на сезоната, а има одиграно 1.143 натпревари (1.142 како стартер). „Кралот“ минатата сезона имаше просек од 28 поени во регуларниот дел и 35 поени во плеј-офот по натпревар. За време на неговата кариера има облечено дрес само на два тима, односно Мајами и Кливленд, додека со американската репрезентација има освоено два олимписки златни медали.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи