Прославата во Франција премина во хулиганство: 500 лица уапсени , опожарени 900 автомобили

Facebook
Twitter
Email
Print

Преку 100.000 Французи во Париз излегоа на „Елисејските полиња“ за да го гледаат мечот, а потоа и да се радуваат на големиот успех, но радоста вечерва се претвори во хаос и тотално излезе од контрола.

 

Трговски центар на булеварот Елисејските полиња беше демолиран од десетици лица маскирани со качулки, кои краделе вино и други производи. Француските власти соопштуваат дека над 4.000 полицајци интервенирале за да се смири ситуацијата, а над 500 демонстранти биле уапсени.

 

Во западните и централните делови на Париз до утрово до 4 чесот во сила беше забрана за движење со автомобили.

 

Француската полиција соопшти и дека низ цела Франција во текот на ноќта меѓу петокот и саботата биле опожарени близу 900 автомобили. Во саботата Франција го одбележуваше националниот празник – Денот на падот на Бастиља

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи