ВИДЕО: Неколку торнада ја опустошија Ајова

Facebook
Twitter
Email
Print

Aмериканската сојузна држава Ајова ја погодија неколку торнада кои зад себе оставија пустош. Најмалку 17 луѓе се повредени, а предизвикана е катастрофална материјална штета, јавија американски медиуми.

 

Објавени се застрашувачки снимки од торнада, кои ги погодиле градовите Маршалтаун, Пела и Бондурант. Повредени се 10 лица во Маршалтаун и 7 во една фабрика близу Пела.

 

Најлошо било во Маршалтаун, град со 27 000 жители, каде торнадо корнело кровови од згради, урнало купола од зградата на судот, а оштетена е и локална болница.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи