Парма сепак ќе стартува во Серија „А“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Фудбалскиот клуб Парма нема да биде исклучен од италијанската фудбалска елита, но тимот ќе ја започне новата сезона во Серија „А“ со – 5 поени. Тоа го реши италијанската фудбалска федерација.

 

Причината за тоа стана сомнеж за местење на последниот дуел во минатата сезона против Специја.

 

Парма, која задолжително имаше потреба од успех, за да обезбеди директна промоција, победи со 2:0 како гостин.

 

Обвинителството исто го разгледуваше мечот и откри сомнителни СМС пораки во телефонот на 36-годишниот напаѓач на тимот Емануеле Калајо, кои покажуваат за местење на резултатот од средбата.

 

Самият Калајо доби забрана за настап за 2 години поради случајот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи