Пулишиќ не ја доби наградата за играч на натпреварот поради бизарна причина!

Facebook
Twitter
Email
Print

Кристијан Пулишиќ одигра одличен натпревар и постигна два гола во Чарлот во победата на Борусија над Ливерпул (3:1).

 

Најпрво погоди од пенал, потоа прецизно биеше од врвот на шеснаесетникот, а учестуваше и во акцијата по кој падна третиот гол на Дортмунд во судиското надополнување, поради што на крајот го доби епитетот играч на натпреварот, но не и наградата за играч на натпреварот, поради бизарна причина… бидејќи е малолетен. Имено, спонзор на наградата беше Хајнекен, а по правилата на САД, играч помлад од 21 година не може да дојде во контакт со алхокол, поради што 19-годишниот Пулишиќ не може да ја добие наградата.

 

На крајот одлучено беше наградата да ја добие стоперот на „Црвените“, Ван Дијк, кој го постигна единствениот гол за својот тим.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи